Warsztaty dla lokalnych liderów

W dniach 23 – 25 listopada w ośrodku konferencyjno – wypoczynkowym „Natura Park” w Stężnicy koło Baligrodu odbyło się szkolenie dla lokalnych liderów społecznych. Podczas trzydniowych zajęć zorganizowanych w ramach programu „Akademia Demokracji i Rozwoju” 50 – osobowa grupa uczestników podnosiła swe kompetencje w zakresie teoretycznych i praktycznych aspektów funkcjonowania samorządów lokalnych.

 

Kursanci pracując pod okiem doświadczonych trenerów i praktyków dobranych przez firmę RES MANAGEMENT S.C. tworzyli wirtualny budżet gminy, uczestniczyli w symulacyjnym rozwiązaniu potencjalnego konfliktu społecznego, jak również zapoznali się z procedurami stosowanymi w wypadku zaistnienia klęsk żywiołowych. A wszystko to z uwzględnieniem szwajcarskich doświadczeń w zakresie ochrony środowiska i partycypacji społeczeństwa w procesach decyzyjnych.

W toku wykładów i ćwiczeń niejednorodna pod względem wieku, wykształcenia i zainteresowań grupa bardzo szybko zaczęła tworzyć sprawnie działający zespół, którego członkowie gremialnie deklarowali wolę kontynuacji wspólnych kontaktów i działań na rzecz swych lokalnych społeczności.

Dobrym pretekstem do tego rodzaju działalności wpisującej się ideę budowy społeczeństwa obywatelskiego będzie wizyta studyjna u szwajcarskich partnerów z Villars-sur-Glâne. Działanie to będące kolejnym etapem projektu „Akademia Rozwoju i Demokracji” będzie realizowane w pierwszym kwartale 2013 roku.