I hope You dance

 

 Końcem września wszyscy uczestnicy spotkań z Native Speakerem organizowanych przez gminę Zagórz zakończyli współpracę z jednym ze swoich nauczycieli – Panem Mariuszem Hodyrą. Dzięki tej postaci nauka języka obcego stała się nie tylko kształtowaniem swoich umiejętności w tym zakresie, ale i mile spędzonym popołudniem w wyjątkowym towarzystwie.

Jak sam Pan Mariusz powiedział: – Staram się uczyć z humorem, otworzyć drzwi, by uczeń sam mógł w nie wejść i rozwijać się. Coraz rzadziej spotyka się tak myślących ludzi. Zainteresowanie fenomenem nauczyciela wzrastało, z każdym kolejnym jego słowem.

– Znam na tyle język angielski, aby przekazywać go innym. Wszystko dzięki temu , że miałem to szczęście – a nawet błogosławieństwo – przebywać w Nowym Jorku. Tam kształcić się w szkole średniej i na studiach. Następnie zostałem nauczycielem, ale nie tylko… pracowałem również w radiu. Prowadziłem audycję pod tytułem Człowiek miesiąca, na którą zapraszałem ludzi czyniących dobro wokół siebie…

Każde kolejne słowo naszego bohatera ukazuje jego piękno duchowe, wrażliwość i ogromne serce. Podkreśla to swoim mottem życiowym, które brzmi: – Nic nie jest mało warte, jeśli zostało uczynione z miłości. Piękne, prawda? – Uważam, że człowiek jest najważniejszy. Ucząc, zwracam uwagę na poprawność i gramatykę, jednak bardziej staram się sprostać indywidualności. Ważne, żeby coś zostało, żeby przekazać wiedzę, żeby otworzyć drzwi..

Pan Mariusz zapytany oto, jak pracowało się mu w Zagórzu odparł: – Bardzo dobrze. Szczerze mówiąc było to dopiero moje drugie doświadczenie pracy bez podręcznika . Nie do końca byłem pewien jak mam do tego podejść . Musiałem polegać na intuicji, szukać wskazówek, modlić się o pomoc. Starałem się prowadzić zajęcia w różnych formach. Nie kończąc tylko na konwersacji, ale również poprzez piosenki, film i zabawę. Często zajmowało to dużo czasu, jednak dziś już wiem, że było warto.

Co język może dać człowiekowi? – Możliwość spotkania drugiej osoby. Język jest po to by, rozmawiać i otwierać się na innych. Im więcej ich znamy, tym mamy większą szansę odnalezienia w sobie bogactwa i przekazania go dalej… – kontynuuje żartem. Ja osobiście staram się w domu praktykować trzeci język – rozsądku.– podsumowuje nauczyciel.

Pan Mariusz na koniec rozmowy zapytany został o przesłanie od siebie. W tym momencie z uśmiechem na twarzy i nadzieją w oczach powiedział nawiązując do piosenki Lee Ann Womack: – Mam nadzieję, że pomimo trudności będziemy tańczyć z każdym nowym słowem…

Jeżeli nauka języków obcych rzeczywiście ma pomagać nam poznawać tak wyjątkowych i mądrych ludzi jak nasz bohater, to warto się ich uczyć. Im więcej dobrych ludzi wokół nas tym świat staje się lepszy i piękniejszy… Dziękujemy Panu za ten miło spędzony czas, za każdy gest skromności i uśmiech skierowany ku nam. Dziękujemy za lekcje języka oraz lekcję życia.

Jolanta Walko
(Młodzieżowa Rada Gminy Zagórz)

P.S.

Jednym z najważniejszych działań projektu „Akademia demokracji i rozwoju” jest podniesienie kompetencji językowych uczestników projektu poprzez organizację 6-miesięcznego intensywnego kursu języka angielskiego. W kursie uczestnicy 50 – osobowa grupa beneficjentów. Zostali oni podzieleni na kilka grup w zależności od poziomu indywidualnych umiejętności. Wśród kursantów są m.in.: radni, pracownicy Urzędu Gminy Zagórz oraz lokalni liderzy zrzeszeni m.in. w Młodzieżowej Radzie Gminy Zagórz. Język angielski jako uniwersalny kod w kontaktach międzynarodowych jest powszechnie używany również w Szwajcarii. Praktycznym testem poziom przyswojenia wiedzy przez mieszkańców Gminy Zagórz będą spotkania ze szwajcarskimi partnerami podczas wizyt studyjnych zaplanowanych w ramach projektu. Delegacja polska będzie gościć w Villars-sur-Glâne w pierwszym kwartale 2013. Natomiast Szwajcarzy odwiedzą Zagórz w drugim kwartale przyszłego roku.